M. Kutluk Özgüven

Atatürk Fen Lisesi’ni tamamladıktan sonra üniversite sınavlarında dereceye girerek burslu okuduğu Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden yüksek lisans ve doktora Yapay Zeka dersleri alarak mezun olmuştur.

İngilliz devlet bursuyla Manchester Üniversitesi’nde Bilgisayarlı Dilbilimi bölümünde Yapay Zeka ve dilbilimi alanında yükseklisans çalışmalarını yapmış, bu bölümde Japonya 5. Nesil Yapay Zeka Çerçevesi kapsamındaki Matsushita metin madenciliği projelerinde araştırma görevlisi olarak ve finansal destek alarak Yapay Zeka alanında doktora çalışmalarına devam etmiştir. İngiltere’de, Türkiye’de ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde kurumlarda, mesleki örgütlerde, firmalarda danışmanlık ve yöneticilik yapan Özgüven, Yeditepe, Koç, Sabancı, Doğuş üniversitelerinde öğretim elemanı olarak çalışmış, Avrupa Birliği çerçeve projelerinde yöneticilik yapmış, üniversite kuruluş ve geliştirme projelerinde rol almış, çok sayıda sektörel etkinlik düzenlemiş, bölüm başkanlığı, senato üyeliği ve dekanlık görevlerinde bulunmuştur.

En son F-16 akıllı mühimmat imalatında yöneticilik yapan ve ardından Temmuz 2018’de İstanbul Aydın Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde tam zamanlı öğretim üyesi olarak başlayan Prof. Dr. Özgüven, Yapay Zeka ağırlıklı dersler vermekteve Rektör Danışmanı olarak görev yapmaktadır.

Yorum Yap

Speaker Details
  • Eğitim
    Yapay Zeka ve Geleceğin Bilimleri